logo

״כלל גדול בידינו שאין מערכת משפטית יכולה להתפרנס מגופו של הדין בלבד. גופה של מערכת המשפט זקוק הוא לנשמה, ויש שאף לנשמה יתרה״

(השופט מנחם אלון)

רשלנות רפואית בהריון

תהליך של הריון הינו שלב חשוב, משמח ומרגש בחיי כל זוג. ההורים המאושרים מחכים ומצפים לרגע בו יוכלו לאחוז בזרועותיהם את הילוד הבריא. לצערנו, לא תמיד אירוע זה מסתיים בלידתו של ילוד בריא.


קיימים לא מעט מקרים בהם במהלך ההריון מתרחשים אירועים טראומטיים, אשר פוגעים בשלמותו של הילוד, ולעיתים נובעים ארועים אלו ממקרה של רשלנות רפואית בהריון, ואף מקרים של רשלנות רפואית בלידה.

תביעות רשלנות רפואית בהריון

תביעות רשלנות רבות המוגשות לבתי המשפט עוסקות בהריון ובטיפול בו. עילת התביעה יכולה להתייחס לתחומים הבאים:

  1. אי אבחון מומים במסגרת בדיקות האולטרה סאונד - כידוע, בישראל נשים עוברות לפחות שתי סקירות מערכות במסגרת מעקב הריון. סקירה מוקדמת (המבוצעת בין שבועות 14-17) וסקירה מאוחרת (בין שבועות 21-14). בבדיקות אלה אמור הרופא לאבחן קיומם של מומים/ליקויים בעובר. ליקויים אלה כוללים, בין היתר: ספינה ביפידה, חסר של הקורפוס קולוסום, שפה שסועה, חסר גפה, מומי לב, מומי כליות (כליה דיספלסטית, כליה מולטיציסטית), היפוך איברים (סיטוס אינוורסוס), אכונדרופלזיה (גמדות), מיקרוצפליה, ציסטות במוח העובר, חשס לתסמונת דאון ועוד.

    במידה ומתעורר חשד לקיומה של בעיה אצל העובר, תוזמן האישה לסקירת מערכות ממוקדת, שבסקירה זו יתברר אם העובר סובל ממום/ליקוי חמור,ובהתאם לממצאים תוכל האישה לשקול ביצוע הפסקת הריון.

    בתביעות רשלנות רפואית המוגשות לבתי המשפט במקרים אלה נטען כי הרופא התרשל בביצוע בדיקת האולטרה סאונד, ולא אבחן את המום/ליקוי אצל העובר, ולפיכך לא יכלו ההורים לפנות ולבצע הפסקת הריון. תביעות מסוג זה נקראות תביעות "הולדה בעוולה". התובעים הינם ההורים והם תובעים בגין ההוצאות הרבות שנגרמות להם עקב גידולו של ילד הסובל מליקוי משמעותי.
  2. ניהול מעקב הריון רשלני - הרופא המבצע מעקב הריון אמור לדאוג הן לשלומו של העובר והן לשלומה של האם. על הרופא לוודא שאין חשד ללידה מוקדמת (למשל לבדוק האם קיים קיצור של צוואר הרחם, האם קיימים צירים מוקדמים וכיוצב'), שהאישה אינה בסיכון לסכרת הריונית, להציע לאישה לבצע בירור גנטי הכולל בדיקות דם גנטיות וכן מי שפיר, ובמידת הצורך ולהסיק את המסקנות הנכונות מתוצאות הבדיקות אותן מבצעת האישה. 
  • למעשה, תפקידו של הרופא המבצע את מעקב ההריון הוא להיות "המנצח על התזמורת". עליו לשלוח את האישה לביצוע הבדיקות הנכונות, לבצע לה בדיקות מעקב בעצמו ולהנחות אותה בכל הקשור להמשך ההריון.
  • לא אחת הרופא המבצע מעקב הריון מתרשל בתפקידו וכתוצאה מכך נגרמים נזקים לעובר. במקרים אלה ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית.

הפיצויים הנפסקים, על ידי בתי המשפט, בתביעות רשלנות רפואית בניהול מעקב הריון הינם גבוהים מאוד (בדרך כלל מיליוני ₪) וזאת מאחר והנזק הוא רב. בתי המשפט מפצים בגין העלות הגבוהה הכרוכה בגידול ילד הסובל מליקוי חמור והם כוללים: עזרה וסיעוד, הפסדי שכר להורים, התאמת דיור, טיפולים רפואיים, טיפולי רפואי משלימה (רכיבה על סוסים, הידרותרפיה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד), כאב וסבל, נסיעות וכיוצב'.

מאמרים נוספים בנושא רשלנות רפואית בהריון:

תסמונת דאון (הידועה גם כטריזומיה 21) הינה תסמונת גנטית מולדת, בדרך כלל לא גנטית, שמקורה בליקוי כרומוזומלי. התסמונת נובעת מטעות בחלוקת הכרומוזומים, אשר מתרחשת עוד טרם ההפריה. אבחון תסמונת דאון בזמן ההריון יכול לאפשר קבלת החלטה על הפסקת הריון.

מיקרוצפליה (מיקרוצפלוס) הינה מצב בו היקף ראש העובר קטן בשתי סטיות תקן מהיקף הראש הממוצע לאותו שבוע הריון. בעת ביצוע בדיקות אולטרה סאונד, במסגרת מעקב ההריון, על הרופא למדוד גם את היקף הראש של העובר. במידה והיקף הראש קטן מהממוצע, על הרופא לאבחן, תחילה, באיזה "היקף ראש קטן" מדובר.

תסמונת ה- X השביר נחשבת לסיבה התורשתית השכיחה ביותר לפיגור שכלי ולאוטיזם. התסמונת שכיחה יותר בקרב גברים, מאשר בקרב נשים.

מחלת הטיי זקס הינה מחלה גנטית חשוכת מרפא, הגורמת, באופן וודאי למות התינוק/הילד, בדרך כלל, עד הגיעו לגיל 4 שנים.

אישה במהלך תקופת ההריון צריכה לעבור מספר רב של בדיקות: בדיקות גנטיות, חלבון עוברי, שקיפות עורפית ועוד. חלק מהבדיקות ממומנות וחלקן לא.

ספינה ביפידה הינה מום מולד קשה בעמוד השדרה של העובר. אי אבחון שלו בזמן עלול לגרום להורים נזק פסיכולוגי קשה והתמודדות עם קשיים רבים בהמשך. לכן, נחשב הדבר לרשלנות רפואית.

צור קשר

ייעוץ ראשוני ללא התחייבות

רחוב הרכבת 58, תל אביב
בניין אלקטרה סיטי, קומה 4

טלפון: 03-9799566

פקס: 03-9799568

adi@adi-law.co.il